Hokejový klub Piráti Chomutov je na pokraji krachu. Město do něj pumpovalo desítky milionů korun i v době, kdy bylo zřejmé, že peníze mizí v černé díře. Chomutov tak velmi pravděpodobně přijde o tři desítky milionů korun, které šly jako dotace do hokeje.
Bude se hrát soutěž dospělých a na jaké úrovni? Přežije hokejový klub další rok? Podle veřejně dostupných informací je klub předlužený, v insolvenci a stojí na hraně existence. A to přesto, že má mnohamilionovou podporu od města. Město posílalo peníze i v době, kdy klub procházel turbulencemi, a nebylo jasné, kde peníze skončí – zda opravdu u hokejistů, nebo jako záplata starých dluhů.
Obzvlášť zarážející je fakt, že klub tehdy vedli lidé, kteří zároveň schvalovali dotace za město. Náměstek David Dinda byl v roce 2016 výkonným ředitelem klubu. Radní a předseda sportovní komise rozdělující dotace Stanislav Mikšovic byl výkonným ředitelem do října 2019. Oba zástupci Nového Severu nepochybně museli vědět, jaká je reálná situace klubu a že veřejné peníze nebudou použity na svůj účel – tedy sport. A ti nesou spoluodpovědnost za to, kam šly městské peníze. Současné vedení klubu totiž nevidělo z dotace města z roku 2019 ani korunu a navíc velmi pravděpodobně bude muset utracenou dotaci 12,5 milionu korun vrátit, protože chybí účetnictví a doklady, jak se s dotací naložilo (zdroj: klub Piráti).
Nutno dodat, že zastupitelský klub PRO Chomutov na problematické financování hokejového klubu upozorňuje dlouhodobě. Peníze z města odtékají, a to nad nimi nemá kontrolu.
Co chceme?
„Chceme podporovat hokej v Chomutově, jeho podpora ale musí být transparentní. Je nutné znát odpověď na otázku, kam se dosavadní dotace ztratili a kdo je za to odpovědný, aby se situace nemohla opakovat,“ říká předseda zastupitelského klubu PRO Chomutov Marian Bystroń. „Kromě hokeje je třeba ve městě adekvátně podporovat i další sporty, prostě pamatovat i na ostatní,“ dodává.
Kolik město do hokeje poslalo peněz?
Jen od roku 2017 do klubu z města nateklo celkem 66,1 milionů + 10 milionů korun nesplacené půjčky, přesto je ekonomická situace klubu fatální. Vedle přímé podpory je třeba také vzít v úvahu podporu nepřímou, kterou představují dotace provozu sportovních areálů v majetku města, včetně celého objektu zimního stadionu.
Co je teď
Na rok 2020 klub získal dotaci 9,5 milionu korun. Další pravidelnou dotaci, na mládež, město Pirátům neposlalo, protože dluží městu a jeho organizacím. Podle veřejných výstupů se noví majitelé snaží klub zachránit a sehnat peníze. Je otázka, jestli se to vzhledem k výši závazků povede.
Dá se očekávat, že k účelu, na který byly dotace poskytnuty (vč. nesplacené půjčky), nebude využita částka ve výši až 32 milionů korun. Město tak velmi pravděpodobně přijde o tři desítky milionů korun, které šly jako dotace do hokeje.
Na co se budeme ptát?
Je opravdu na čase přestat zavírat oči nad čísly, která byla k dispozici i v době, kdy byly dotace přidělovány. Bez průběžné kontroly použití veřejných prostředků v reálném čase a odkrytí skutečného stavu ekonomiky klubu nebude další podpora možná.
- Kdo je zodpovědný za divoké hospodaření klubu a nulovou kontrolu ze strany města?
- Jak si město pohlídalo využívání dotací a co zjistilo? Podá trestní oznámení?
- Jakou odpovědnost vyvodí politici z této situace, především radní za Nový Sever, kteří zároveň či postupně figurovali v nejvyšším vedení klubu a ve vedení města a zdůvodňovali nové a nové posílání peněz?
Přehled dotací (Piráti Chomutov a. s. a Piráti Chomutov z. s.)
Akciová společnost
2002 – 2011 – Podpora od 2,1 do 4,6 milionu korun ročně.
2012 – 5,2 milionu korun, občanské sdružení 7 milionů na akademii.
2013 – 17 milionů.
2014 – 7,4 milionu.
2015 – 7,5 milionu.
2016 – 5,8 milionu + půjčka 12,5 milionu (splatnost prodloužena v roce 2017 do roku 2027)
2017 – 2020 – Každý rok 12,5 milionu, roce 2020 9,5 milionu. Na činnost akademie 4,5 milionu (2017), 3,8 milionu (2018) a 4,7 milionu (2019).
Spolek (dříve občanské sdružení)
2016 – 1,7 mil. Kč, 2017 – 2,1 mil. Kč, 2018 – 1,7 mil. Kč, v roce 2019 2,3 mil. Kč.